2013 NPC MUSCLE HEAT PHOTOS AND RESULTS  
   
  CLICK ON NAME BELOW FOR PHOTOS  
  CLICK HERE TO RETURN TO HOMEPAGE  
  GUEST POSER DEXTER JACKSON
2008 MR.OLYMPIA201,3 ARNOLD CLASSIC WINNER
2012 MASTERS OLYMPIA CHAMPION
 
2012 MUSCLE HEAT RESULTS SHOW OPENING PHOTOS PAST MUSCLE HEAT WINNERS
  OVERALL WINNERS GROUP PHOTO  
MENS BODYBUILDING WOMENS BODYBUILDING WOMENS FIGURE WOMENS BIKINI MENS PHYSIQUE WOMENS PHYSIQUE    
OPEN

OPEN

OPEN OPEN OPEN OPEN    

OVERALL WINNER
DONNELL MOORE

OVERALL POSEDOWN

BANAMT WT

1ST TIM BULLARD
2ND ZAW THIHA
3RD ANTHONY DELLINGER
4TH MYO THIHA

LIGHT WT

1ST CHRIS HAMMONDS
2ND MATT KEITH

MIDDLE WT

1ST DONNELL MOORE
2ND BAXTER GREENE
3RD MAURICE KIDD
4TH JASON SALAZAR
5TH JEROME HAMM
6TH JUSTIN CURRIER

LIGHT HEAVY WT

1ST SHERMAN CARR

HEAVY WT

1ST NICK FISHER
2ND DUSTY DONADO
3RD RUSSEELL HUTHINS
4TH DEMOND SEABORN
5TH TIM BOWERS

SUPERHEAY WT

ST ZEKE CASON
2ND EDDIE ESTE

JR. MEN

OVERALL WINNER
BRADLEY HICKS

Jr, Men Overall Posedown

LIGHT WT

1ST JACKSON EDWARDS

MIDDLE WT

1ST CEDRIC PERRY

HEAVY WT

1ST BRADLEY HICKS
2ND MATHIS KLEIN

MEN NOVICE

OVERALL WINNER
COLLIN DUFFY

LIGHT WT WINNER

1ST GARRETT BATEMAN
2ND LEONARD YAMMOVICH
3RD DON SHAW

MIDDLE WT WINNERS

1ST COLLIN DUFFY
2ND ALFORD ROCHE
3RD DALTON CHRISTIAN
4TH MARCUS GIRARDEAU

HEAVY WT WINNERS

1ST DAVID BROWN
2ND ROLAND HAYES
3RD NATHAN BAILEY
4TH JONATHAN SIMS

MASTERS MEN 35+

OVERALL WINNER
BAXTER GREENE

35+ POSEDOWN

LIGHT WT

1ST LEONARD YARNOVICK
2ND TIM BULLOCK
3RD JEROME HAMM
4TH NICHOLS STEWART

MIDDLE WT

1ST BAXTER GREENE
2ND JASON SALAZAR
3RD ALRED GREENE

HEAVY WT
1ST DESMONDSEABORN

MEN MASTERS 50+

OVERALL POSEDOWN 50+

OVERALL WINNER
PETE GOLDEN

LIGHT WT
1ST PETE GOLDEN

HEAVY WT
1ST TIM BOWERS

2ND STEPHEN SOWERS

MENS MASTERS 60+


1ST CEDRIC PERRY
2ND FRANK WILLIAMS
3RD JAMES COTHRAN

MENS TEEN WINNERE


1ST ZACHERY MEADE
2ND ZACHERY VERBOS
3RD LAKE ALDRIDGE

1ST LORNA PETERSON
2ND TRACY BENTLEY

WOMEN 35+

1ST LORNA PETRSON
2ND TRACY BENTLEY 

OVERALL WINNER
COURTNEY RITCH

OVERALL POSEDOWN

CLASS A

1ST ANGELIKI MUSTOE
2ND LESLIE PARKS
3RD RACHEL BURKES
4TH JANE MUKAMI

CLASS B

1ST TIKIA CARRINGTON
2ND NIKKI WARREN
3RD LYN ELOM
4TH LAUREN ALHIEM

CLASS C

1ST COURTNEY RITCH
2ND SHELLY HANCOCK
3RD KRISTIE LNDER
4TH JASMINE CHERRY
5TH KINSLOEE POPE
6TH KRISTIE OBERT

CLASS D

1ST RACHEL ACCIACCA
2ND KAY PATE
3RD JENNIFER TRUIJELLO
4TH AMEXIA HARRIS
5TH JESSICA GRUBB

JUNIOR FIGURE

OVERALOL WINN4R
LESLIE MCKENZIE
OVERALL POSEDOWN

CLASS A

1ST ANNA LEIGH YEAGER
2ND SHELBY BOWLING

CLASS B

1ST LESLIE MCKENZIE
2ND CRIKETT HALEY

35+ FIGURE

OVERALL WINNER
KAY PATE
CLASS A

1ST LESLIE PARKS
2ND LYN ELM
3RD NIKKI WARREN

CLASS B

1ST KAY PATE
2ND CRICKET HALEY
3RD KRISTIE LINDER
4TH KRISTIE OBERT

WOMENS FITNESS

1ST KATE KELLER

OVERALL WINNER
JANA INGRAHAM

OVERALL POSEDOWN

CLASS A

1ST JANA INGRAHAM
2ND SHEENA PARKER
3RD JENNIFER EVERSON
4TH IRYNA STANTON
5TH SARAH CHAPMAN
6TH KATIE RIGLEY
7TH JULIE ROCHA
8TH NADIRAH BALDWIN
9TH KATIE HUFF
10TH EMILY BARE
11TH LOLA EVANGELISTA
12TH LINA BARK
13TH NKELLY OLACKEY
14TH NRENEE DIAGNAULT
15TH RENEE CHRISMAN

CLASS B

1ST GEORGIANA HARDY
2ND LEAH HILL
3RD EBONY ANDREWS
4TH AMBER ALLEN
5TH DANIELLESEAFORD
6TH WHITNEY OSBORNE
7TH NICOLE MUHLENKUMP

CLASS C

1ST KIMBERLY TOTH
2ND CANDICE STEWART
3RD JENNIFER MILLER
4TH BRITTANY MOSHE
5TH ANNE VOORHEES

BIKINI 35+

OVERALL POSE DOWN

OVRALL WINNER
GEORGIANNA HARDY

CLASS A

1ST JENNIFER EVERSON
2ND NADRIAH BALDWIN
3RD LOLA EVANGISTA
4TH KATIE HUFF
5TH RENEE CHRISMAN

CLASS B

1ST GEORGIANNA HARDY
2ND ANNIE VOORHEES

OVERALL WINNER
TYLER SMITH

OVERALL POSEDOWN

CLASS A

1ST TYLER SMITH
2ND JARRETT MOORE
3RD COREY RICH
4TH CORTEZ CLINTON
5TH JIM DREISBACH
6TH RICKY HORNE
7TH PHIL WEAVER
8TH MATT SUNDLING
9TH BRIAN GATEWOOD
10TH DANIEL RITCHIE

CLASS B ASS B

1ST MITCH BORASKI
2ND JORDAN CHAPMAN
3RD DEVIN STEWART
4TH BRANDON BURNS
5TH MIKE TARANTO
6TH BRENT BUMGARMER
7TH MARE LALIBERTY
8TH JOHN SLY
9TH STEPHEN TROUT

CLASS C

1ST DAVID GERRINGER
2ND ELDON BEASLEY
3RD MATTHEW ALLISON
4TH BRIAN WRIGHT
5TH SPENCER WORMOUTH
6TH STEPHEN MORRIS
7TH RY BOYTON
8TH REMINGTON PERREGAUY
9TH TREVOR ERICKSON
10THN BEN ALDRIDGE
11TH QUINTIN ATKINS
12TH CJ SAIN
13TH CHRIS NANCY
14TH MATT BROGDEN
15TH BRETT CURLEY
16TH CAMERON CRENSHAW
17TH JASON MORELAND
18TH JUSTIN LAYTON
19TH SETH ROBERTS
20TH JAMES CHEEK
21ST AARON NELSON
22ND DARYLSPEED
23RD ADAM GROSSMAN
24TH MIKE MUSSLEWHITE

MENS PHYSIQUE 35+

OVERALL WINNER
JARRETT MOOR
E

CLASS A

1ST JARRETT MOORE
2ND PHIL NWEAVER

CLASS B

1ST DAVID GERRINGER
2nd MATTHEW ALLISON
3RD BRIAN WRIGHT
4TH SPENCER WORMOUTH
5TH QUENTIN ATIKINS
6TH MIKE MUSSLEWHITE
7TH DARYL SPEED
8TH DEWEY KELLER

MENS PHYSIQUE 50+


1ST JIM DRIESBACH
2ND STEPHEN TROUT

OVERALL WINNER
CHEERCE MOORE

OVERALL POSEDOWN OVERALL POSEDOWN

CLASS A

1ST CHAREECE MOORE
2ND AMY HICKS
3RD ROBIN HAYES

CLASS B

1ST SHANNON BURNS
2ND PATRICIA CHURCH

WOMENS PHYSIQUE 35+

1ST PATRICIA N CHURCH
2ND AMY HAUCK
3RD ROBIN HAYES